Ortezy

i wkładki ortopedyczne

 
 

Sprawdź ortezy dostępne w naszej ofercie

 

» INDYWIDUALNE WKŁADKI ORTOPEDYCZNE

Wkładki ortopedyczne do butów wielu dorosłym kojarzą się z niezbyt wygodnym i mało atrakcyjnym obuwiem, do którego noszenia zmuszani byli w dzieciństwie. Tworzone z wykorzystaniem nowoczesnych technologii indywidualne wkładki ortopedyczne nie mają nic wspólnego z tym przykrym wspomnieniem. Są idealnie dopasowane do stopy, nie wymuszają wyboru butów, podnoszą komfort chodzenia, a przede wszystkim znoszą szereg dolegliwości.
» Sprawdź szczegóły

» ORTEZY

Orteza to zaawansowany aparat ortopedyczny, który zakładamy bezpośrednio na daną część ciała. Ma wywierać na nią określony wpływ, może zapewniać korekcję, stabilizację, unieruchomienie czy odciążenie. Może też korzystnie wpływać poprawę niewłaściwej pozycji ciała lub powodować wymuszenie prawidłowych wzorców ruchowych.
» Sprawdź szczegóły

Kto potrzebuje ortezy?

Orteza szczególnie sprawdzi się u osób z wrodzonymi i nabytymi schorzeniami oraz dysfunkcjami narządów ruchu. Często stosuje się je w czasie rehabilitacji po urazach, zabiegach operacyjnych oraz u Pacjentów cierpiących na rozmaite schorzenia neurologiczne. Przykładowo, wykonane z najwyższej jakości materiałów ortezy kończyn dolnych stanowią doskonałą alternatywę dla gipsu dla ofiar wypadków. Są znacznie lżejsze i bardziej elastyczne, więc w mniejszym stopniu ograniczają aktywność Pacjenta. Świetnie stabilizują wybrany odcinek kończyny, a jednocześnie chronią skórę przed – częstymi przy noszeniu gipsu – otarciami i odparzeniami. Ortezy kończyn dolnych wykonuje się z wysokiej klasy materiałów przepuszczających powietrze i ułatwiających odprowadzanie wilgoci.

Wykonanie ortezy korekcyjnej

Nasze ortezy są wykonane z płyt termoplastycznych, włókna węglowego lub żywicy. To materiały, które charakteryzują się niską masą i dużą wytrzymałością. Pozwalają dobrać odpowiedni stopień twardości i sprężystości. Wybierając odpowiednie parametry materiału, uwzględniamy przede wszystkim charakterystykę konkretnego schorzenia, wiek i indywidualne potrzeby Pacjentów.

Szeroki asortyment ortez

Indywidualne zaopatrzenie ortotyczne obejmuje przede wszystkim łuski, aparaty, szyny, gorsety i urządzenia pionizujące. Dostępne w naszej ofercie ortezy to: Orteza stawu skokowego AFO obejmuje stopę, staw skokowy i goleń. Stosuje się ją w przypadku deformacji stopy (np. u osób ze stopą końsko-szpotawą) oraz w przebiegu takich chorób neurologicznych, jak np. mózgowe porażenie dziecięce. Orteza stawu skokowego AFO może też służyć profilaktycznej stabilizacji stopy.
Wariantem opisanej formy zaopatrzenia ortopedycznego jest orteza stawu skokowego AFO Z BUTEM, który wspomaga utrzymanie stopy w prawidłowej pozycji. Do stosowania podczas nocnego wypoczynku, czyli w czasie gdy następuje rozluźnienie mięśni i aparatu torebkowo-więzadłowego – można wykorzystać AFO NOCNE. Orteza stawu skokowego tego typu pozwala na podtrzymanie efektów fizjoterapii. Sprawdza się także u Pacjentów po terapii botulinowej.
Korekcji stopy i stawu skokowego służy także dynamiczna orteza stopy DAFO. Zapewnia ona swobodę i komfort ruchu podczas korekcji odwracalnych deformacji stopy czy niestabilności stawu skokowego. Dynamiczna orteza stopy DAFO pomocna jest ponadto w przypadku zaburzeń napięcia mięśniowego oraz takich wad kończyn dolnych jak szpotawość czy koślawość.
Do ortezy stawu skokowego AFO podobna jest orteza stawu skokowego GRAFO. Ona także obejmuje stopę i podudzie, ale dodatkowo wyposażona jest w podparcie stawu kolanowego wspomagające jego wyprost. Orteza stawu skokowego GRAFO służy korekcji ustawienia stopy w stanach po urazach czy u osób z chorobami neurologicznymi. Stosuje się ją też przy problemie z pełnym wyprostem w stawie kolanowym, o ile może on zostać skorygowany biernie.
Do stabilizacji i korekcji obu stawów kończyny dolnej służy orteza stawu skokowego i kolanowego KAFO. Stosuje się ją głównie w stanach po zabiegach operacyjnych, ale również przy schorzeniach neurologicznych. Orteza stawu skokowego i kolanowego KAFO pozwala na ich całkowite unieruchomienie lub ograniczenie ruchomości do bezpiecznego dla Pacjenta zakresu. Wówczas pracę stawów wspomagają specjalne siłowniki.
Podobną funkcję pełni orteza stawu skokowego, kolanowego i biodrowego HKAFO, która dodatkowo stabilizuje całą miednicę – wraz ze stawem biodrowym (częściowo obejmuje tułów). Wyposażona jest zwykle w siłowniki wspomagające zginanie i wyprost w zakresie stawów biodrowych. Orteza stawu skokowego, kolanowego i biodrowego HKAFO jest przydatna w przypadku uszkodzeń dolnych odcinków kręgosłupa, a także podczas nauki chodzenia.

Jak przygotowujemy ortezę?

Dobór ortezy uzależniony jest od wielu czynników, m.in.:
  • rodzaju i stopnia schorzenia/urazu;
  • celu zastosowania zaopatrzenia (inne ortezy służą korekcji wad, a inne – celom profilaktycznym);
  • czasu i częstotliwości użytkowania ortezy;
  • masy ciała i ogólnej sprawności Pacjenta.
Aby orteza spełniała swoją leczniczą i rehabilitacyjną funkcję, wykonujemy ją zgodnie z zaleceniami Twojego lekarza prowadzącego. Produkowane przez nas zaopatrzenie jest zawsze dostosowywane do indywidualnych potrzeb. W zależności od tego, jaki tryb życia prowadzisz, dobieramy parametry tak, aby orteza jak najlepiej spełniała swoją funkcję. Zapraszamy Cię na bezpłatną konsultację, podczas której uzgodnimy szereg szczegółów dotyczących Twojej ortezy, włącznie z jej walorami estetycznymi.
Każda orteza przygotowywana jest na indywidualne zamówienie, dlatego nie istnieje ich stały cennik. Cena ustalana jest podczas nieodpłatnej konsultacji z naszym specjalistą. Możesz ubiegać się o dofinansowanie zakupu ortezy z NFZ – na podstawie uzyskanego od swojego lekarza zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Istnieją także inne źródła finansowania (np. PCPR, MOPS, rozmaite fundacje, firmy ubezpieczeniowe), których udział akceptujemy podczas płatności za ortezę.

 
 
 

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929