Orteza KAFO stawu skokowego i kolanowego

Orteza KAFO stawu skokowego i kolanowego

Orteza stawu skokowego i kolanowego KAFO obejmuje całą kończynę dolną – stopę, staw skokowy, podudzie, staw kolanowy oraz udo. Jej rolą jest stabilizacja, a nierzadko także redresja (rozciąganie przykurczonych mięśni) stawów kolanowego i skokowego. W zależności od zaleceń lekarza i zgodnie z indywidualnymi potrzebami Pacjenta stawy w aparacie mogą być ruchome w dowolnej konfiguracji.

Komu pomogą ortezy KAFO?

Orteza stawu kolanowego i skokowego KAFO stosuje się najczęściej w przypadkach takich jak:

  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • przepuklina oponowo-rdzeniowa,
  • stabilizacja uszkodzeń ortopedycznych,
  • wady stawu kolanowego,
  • stawy rzekome,
  • choroba Heinego-Medina,
  • skrócenie kończyn.

Orteza KAFO pomocna jest również w przypadku niestabilności kolan czy osłabienia mięśni ud. Działa terapeutycznie u Pacjentów z przykurczami w stawie skokowym lub kolanowym, a także z kolanami koślawymi lub szpotawymi. Dodatkowo ortezę kończyny dolnej KAFO można wykorzystać jako alternatywę dla gipsu po urazach ortopedycznych (skręceniach, złamaniach, zwichnięciach) oraz w czasie doleczania po zdjęciu konwencjonalnego opatrunku gipsowego.

Jak działają ortezy stawu kolanowego i skokowego KAFO?

Orteza KAFO może stanowić zaopatrzenie spoczynkowe lub przeznaczone do pionizacji. Wówczas służy korekcji osi kończyny i stabilizacji stawów. Unieruchamia staw kolanowy w wyproście, a staw skokowy – w pozycji pośredniej (w kącie 90 stopni względem goleni). Celem może być np. utrzymanie efektów terapeutycznych po interwencji chirurgicznej.

W wersji dynamicznej orteza kończyny dolnej KAFO służy korekcie istniejących deformacji i poprawie wzorca chodu, np. u osób dotkniętych polio. Wówczas w ortezie można zastosować ortotyczne stawy kolanowe i skokowe regulowane zgodnie z potrzebami Pacjenta. Pozwalają one na określenie zakresu ruchu, w jakim odbywać się ma praca naturalnego stawu, a także na indywidualny dobór siły mechanizmu rozciągającego.

Jak zbudowana jest orteza KAFO?

Konstrukcja ortezy kończyny dolnej KAFO zależy od poziomu aktywności i celów danego Pacjenta. Takie zaopatrzenie medyczne zawsze wykonuje się z lekkich (komfortowych w użytkowaniu), ale bardzo wytrzymałych laminatów poliakrylowych lub materiałów termoplastycznych wzmocnionych włóknami węglowymi. Elementami ortezy mogą być ruchome przeguby wyposażone w mechanizm pneumatyczny wspomagający redresję stawów. Ortezy KAFO dostosowane są do noszenia w obuwiu.

Podczas konstruowania ortezy stawu kolanowego i skokowego KAFO mamy na uwadze przede wszystkim zapewnienie Pacjentowi jak najlepszej stabilizacji i jak najsprawniejszego funkcjonowania. Nie zaniedbujemy przy tym kwestii estetycznych. Ortezy przykuwają uwagę tak samo jak ubrania, okulary czy buty. U nas każdy produkt jest tworzony od podstaw, dlatego Pacjent ma do wyboru wiele wzorów i kolorów. Dzięki temu może mieć taką ortezę, która najlepiej odda jego osobowość.

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929