Orteza stawu skokowego, kolanowego i biodrowego HKAFO

Orteza stawu skokowego, kolanowego i biodrowego HKAFO

Orteza stawu skokowego, kolanowego i biodrowego HKAFO obejmuje obie kończyny dolne oraz tułów – kosz biodrowy, pas i gorset. Służy stabilizacji kończyn, miednicy oraz tułowia. Idealnie sprawdza się podczas ćwiczeń w pozycji stojącej oraz w przypadku reedukacji chodu. Koryguje także postawę całego ciała. Dzięki zastosowaniu ortotycznych stawów biodrowych, kolanowych oraz skokowych takie zaopatrzenie ortopedyczne umożliwia ruch we wszystkich naturalnych stawach oraz przyjęcie stabilnej pozycji siedzącej i stojącej. Jednocześnie ortezy KHAFO pozwalają – jeśli to konieczne – na całkowite zablokowanie pracy stawów i stopniowego ich odblokowywanie w miarę postępu rehabilitacji.

Komu pomogą ortezy HKAFO?

Orteza biodrowo-kolanowo-skokowo-stopowa HKAFO znajduje zastosowanie w przypadku schorzeń powodujących brak stabilizacji i miednicy oraz brak kontroli nerwowo-mięśniowej kończyn dolnych. Stosuje się ją najczęściej w przypadkach takich jak:

  • uszkodzenie rdzenia kręgowego od poziomu L5,
  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • przepuklina oponowo-rdzeniowa,
  • dystrofia mięśniowa,
  • choroba Heinego-Medina.

Ortezy HKAFO najczęściej stosuje się u dzieci i młodzieży. Można dostosować je do typu schorzenia poprzez regulację ortotycznego stawu biodrowego, stawu kolanowego i stawu skokowego odpowiednio do pożądanego zakresu ruchu. Ustawienia te można zmieniać w zależności od potrzeb Pacjent i postępów rehabilitacji.

Jak zbudowana jest orteza biodrowo-kolanowo-skokowo-stopowa?

Ortezy HKAFO wykonuje się zazwyczaj z materiału termoplastycznego, żywicy lub włókna węglowego. Są to surowce bardzo wytrzymałe, a zarazem lekkie, dzięki czemu zapewniają wysoki komfort użytkowania zaopatrzenia ortopedycznego. Każdy element w ortezie biodrowo-kolanowo-skokowo-stopowej wykańczany jest tak, by nie powodował otarć czy odleżyn.

W skład ortezy stawu skokowego, kolanowego i biodrowego wchodzą szyny, stawy ortotyczne oraz specjalne pasy mocujące. Indywidualnie dopasowane stawy ortotyczne wspierają pracę mięśni oraz zastępują te grupy mięśniowe, które nie funkcjonują samodzielnie. Orteza HKAFO najczęściej wyposażona jest w siłowniki, które wspomagają Pacjenta przy możliwości samodzielnego zginania i wyprostu w zakresie stawów biodrowych.

Podobnie jak w przypadku innych ortez, Pacjent może zadecydować o kolorystyce i wzornictwie poszczególnych elementów. Ortezy przykuwają uwagę tak samo jak ubrania, okulary czy buty. U nas każdy produkt jest tworzony od podstaw, dlatego Pacjent ma do wyboru wiele wzorów i kolorów. Dzięki temu może mieć taką ortezę, która najlepiej odda jego osobowość.

Jak dobrać ortezę stawu skokowego, kolanowego i biodrowego?

Orteza stawu skokowego, kolanowego i biodrowego zapewnia dużą wygodę użytkowania i nie utrudnia Pacjentowi codziennego funkcjonowania. Aby jednak była naprawdę wygodna i dobrze pełniła swoją funkcję, musi zostać bardzo starannie dobrana. Zadanie to należy zwykle do doświadczonego fizjoterapeuty, który kieruje się wytycznymi lekarza.

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929