Orteza stawu skokowego AFO

Orteza stawu skokowego AFO

Orteza stawu skokowego AFO

Ortezy AFO to rodzaj zaopatrzenia ortopedycznego, które wspomaga proces leczenia i rehabilitacji po urazach kończyn dolnych. Są także pomocne w przypadku dysfunkcji w obszarze stawu skokowego.

Orteza stawu skokowego AFO obejmuje stopę, staw skokowy i goleń. Stosuje się ją w przypadku deformacji stopy (np. u osób ze stopą końsko-szpotawą) oraz w przebiegu takich chorób neurologicznych, jak np. mózgowe porażenie dziecięce. Orteza stawu skokowego AFO może też służyć profilaktycznej stabilizacji stopy.

Orteza stawu skokowego AFO – czym jest?

Ortezy AFO to rodzaj zaopatrzenia ortopedycznego, które wspomaga proces leczenia i rehabilitacji po urazach kończyn dolnych. Są także pomocne w przypadku dysfunkcji w obszarze stawu skokowego. Ten typ ortezy jest wybierany głównie w przypadku schorzeń neurologicznych, w korekcjach deformacji stopy oraz profilaktycznie – wtedy pełnią funkcję stabilizatorów stawu skokowego.

Komu pomogą ortezy AFO?

Ortezy AFO stosuje się najczęściej w przypadkach takich jak:

  • niedowład spastyczny w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego,
  • niedowład wiotki w przebiegu przepukliny oponowo-rdzeniowej,
  • stopa końsko-szpotawa,
  • niestabilność stawu skokowego – wrodzona i nabyta.

Z tego typu zaopatrzenia ortopedycznego korzystają często najmłodsi Pacjenci. Orteza AFO dla dziecka przydatna jest przy rozmaitych dysfunkcjach ortopedycznych i neurologicznych. Stosuje się ją w przypadkach wzmożonego lub obniżonego napięcia mięśniowego, a także braku kontroli nerwowo-mięśniowej w obrębie kończyn. Stabilizator stawu skokowego przeznaczony jest również dla osób po urazach.

Można skorzystać z niego podczas doleczania uszkodzeń więzadeł stawu skokowego lub torebki stawowej, przy zapaleniu ścięgien albo po złamań kostki. Ortezy AFO pomocne są w przypadku dolegliwości (niestabilności, bólu) o podłożu reumatycznym. Ten rodzaj zaopatrzenia ortopedycznego można wykorzystać także w profilaktyce uszkodzeń stawu skokowego.

Jak działa orteza stawu skokowego AFO?

Konstrukcja ortezy AFO umożliwia kontrolę nad stopą i podudziem. Wspomaga więzadła poboczne kostek i pracę mięśni, zapobiegając opadaniu stopy i jej zahaczaniu o podłoże. Orteza stawu skokowego służy stabilizacji kończyny dolnej podczas pionizacji, a także zapewnia prawidłowe ułożenie kończyny w poszczególnych fazach chodu.

Orteza stawu skokowego AFO może być sztywna i ruchoma. Zaopatrzenie pierwszego rodzaju stosuje się w przypadku wiotkich i spastycznych niedowładów kończyn, niestabilności stawu skokowego, końsko-szpotawej deformacji stóp z nieprawidłowym ustawieniem stawów kolanowych. Ortezy AFO mogą też posiadać ruchomy staw skokowy z możliwością regulacji ruchu zgięcia i wyprostu. Taka orteza stawu skokowego umożliwia zgięcie grzbietowe lub podeszwowe (albo jedno i drugie) stopy w zakresie określonym przez lekarza czy fizjoterapeutę. Parametry stabilizatora stawu skokowego AFO zależą więc od danego przypadku chorobowego.

Wygląd ortezy AFO

Ortezy AFO wykonuje się z wytrzymałych, a zarazem lekkich (ze względu na komfort użytkowania) materiałów – tworzyw termoplastycznych, włókna węglowego, żywicy poliakrylowej. W ortezach ruchomych wykorzystuje się różnego typu przeguby. Każdy stabilizator stawu skokowego tworzymy na podstawie miary pobranej od Pacjenta. Istnieje możliwość wyboru koloru ortezy albo wykonania na niej nadruku. Wizualna atrakcyjność zaopatrzenia ortopedycznego jest szczególnie istotna w przypadku ortezy AFO dla dziecka, ponieważ zachęca małego Pacjenta do jej użytkowania. Ortezy przykuwają uwagę tak samo jak ubrania, okulary czy buty. U nas każdy produkt jest tworzony od podstaw, dlatego Pacjent ma do wyboru wiele wzorów i kolorów. Dzięki temu może mieć taką ortezę, która najlepiej odda jego osobowość.

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929