Dynamiczne ortezy DAFO

Dynamiczne ortezy DAFO

Orteza stopy DAFO służy do korekcji ustawienia stopy. Jest typem ortezy dynamicznej – jej zadaniem jest stabilizacja stopy w prawidłowym ułożeniu podczas pionizacji i chodu. Dzięki niej można swobodnie wykonywać ruch zgięcia i wyprostu w stawie skokowym. W tym zaopatrzeniu ortopedycznym możliwe są wszystkie aktywności, włącznie z bieganiem. Dynamiczna orteza stopy DAFO obejmuje stopę i staw skokowy. Uwolnione jest ścięgno Achillesa, dzięki czemu orteza – zabezpieczając stopę – nie ogranicza ruchu.

Komu pomogą ortezy DAFO?

Orteza stopy DAFO przeznaczona jest głównie dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami chodu, jakie występują przebiegu schorzeń i dysfunkcji centralnego lub obwodowego układu nerwowego, takich jak mózgowe porażenie dziecięce czy przepuklina oponowo-rdzeniowa. Wskazane jest stosowanie tego typu zaopatrzenia ortopedycznego u pacjentów z bardzo wzmożonym napięciem mięśniowym, które powoduje niestabilność stopy i trudność z zachowaniem równowagi, a tym samym ogranicza zdolność poruszania się. Dynamiczna orteza DAFO pomocna jest przy odwracalnych deformacjach w obrębie stopy i przy niestabilności stawu skokowego.

Orteza stopy DAFO najczęściej stosowana jest w przypadkach takich jak:

  • szpotawość lub koślawość,
  • wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe,
  • korekcyjne deformacje stopy,
  • brak kontroli nerwowo-mięśniowej w obrębie stopy, 
  • niestabilność dolnego stawu skokowego,
  • bóle stopy wywołane zmęczeniem mięśni.

Ortezę stopy DAFO dla dzieci wykorzystuje się w sytuacji, gdy korekcja wkładkami ortopedycznymi jest niedostatecznym rozwiązaniem, a zastosowanie ortezy AFO – nadmiarowym.

Jak wygląda dynamiczna orteza DAFO?

Ortezy stopy DAFO wykonujemy z materiałów termoplastycznych oraz pianek poliuretanowych. Usztywniająca warstwa zewnętrzna jest lekka, a zarazem wytrzymała. Warstwa wewnętrzna zaś jest miękka, elastyczna, dzięki czemu zapewnia doskonałe dopasowanie ortezy i zapewnia wysoki komfort użytkowania. 

Ponieważ dynamiczna orteza DAFO przeznaczona jest do chodzenia, istnieje możliwość włożenia jej do buta. W przypadku dużej spastyki stopy ten typ ortez przygotowujemy wraz ze skórzanym butem.

Ortezy przykuwają uwagę tak samo jak ubrania, okulary czy buty. U nas każdy produkt jest tworzony od podstaw, dlatego Pacjent ma do wyboru wiele wzorów i kolorów. Dzięki temu może mieć taką ortezę, która najlepiej odda jego osobowość.

Jakie są efekty stosowania ortezy stopy DAFO?

Orteza dynamiczna DAFO stabilizuje dolny staw skokowy, śródstopie oraz przodostopie. Służy prawidłowemu ustawieniu kości piętowej, wsparciu kości łódkowatej oraz łuku podłużnego stopy. Pozwala na obniżenie napięcia i zwiększenie zakresu ruchomości w stawie skokowym. Poprzez taką korekcję orteza stopy DAFO dla dzieci pozwala przywrócić prawidłowe warunki anatomiczne stopy oraz funkcjonalny ruch w stawie.

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929