Orteza stawu skokowego GRAFO

Orteza stawu skokowego GRAFO

Orteza stawu skokowego GRAFO w swojej konstrukcji przypomina ortezę AFO – obejmuje stopę, staw skokowy i goleń. Podobnie jak AFO, koryguje ustawienie stopy względem podudzia. Tym, co odróżnia ortezę GRAFO od wspomnianej ortezy stawu skokowego, jest podparcie pod stawem kolanowym, które wspomaga wyprost tego stawu.

Komu pomogą ortezy GRAFO?

Orteza GRAFO pomocna jest przy deformacjach i niestabilności stawu skokowego. Stosuje się ją w przypadku niepełnego wyprostu w stawie kolanowym podczas chodu (czyli w sytuacji, gdy Pacjent chodzi na ugiętych kolanach), ale musi być do tego spełniony istotny warunek. Orteza jest skuteczna tylko wtedy, gdy Pacjent jest w stanie biernie doprowadzić do pełnego wyprostu w tym stawie, ustawiając jednocześnie stopę w kącie 90 stopni względem podudzia. Innymi słowy, warunkiem skuteczności ortezy GRAFO jest brak utrwalonych przykurczów w stawie kolanowym i skokowym górnym.

Ortezy stawu skokowego GRAFO stosuje się najczęściej w przypadkach takich jak:
niedowład spastyczny w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego,
niedowład wiotki w przebiegu przepukliny oponowo-rdzeniowej,
osłabiona siła mięśniowa prostowników stawu kolanowego.

Ortezy GRAFO często wykonuje się dla najmłodszych Pacjentów. Są one pomocne w przebiegu schorzeń neurologicznych (takich jak mózgowe porażenie dziecięce), które wpływają na sprawność aparatu ruchu.

Jak wygląda orteza GRAFO?

Orteza stawu skokowego GRAFO wykonana jest z bardzo wytrzymałych, a zarazem lekkich, komfortowych w użytkowaniu materiałów – najczęściej z tworzyw termoplastycznych, żywicy poliakrylowej lub włókna węglowego. Wewnętrzna warstwa tego typu zaopatrzenia ortopedycznego jest oczywiście miękka, dokładnie dopasowana do ciała. Orteza GRAFO dostosowana jest do noszenia w obuwiu.

Cechą charakterystyczną ortezy GRAFO jest podparcie podrzepkowe, dzięki któremu może ona biernie wspomagać wyprost i stabilizację stawu kolanowego. Służy temu także sztywny spód ortezy. Część stopowa umożliwia stabilizację stawu skokowego. Ma wyprofilowany łuk podłużny, a także burty, które zapewniają właściwe ułożenie stopy względem podudzia (zapobiegają pronacji i supinacji).

Jak wykonujemy ortezy GRAFO?

Każda orteza GRAFO wykonywana jest na indywidualne zamówienie. Musi zostać perfekcyjnie dostosowana do warunków anatomicznych Pacjenta i jego potrzeb związanych z korekcją narządu ruchu. Orteza źle dobrana (np. przeznaczona dla innej osoby) może przynieść więcej szkody niż korzyści.

Tworząc ortezy stawu skokowego GRAFO, dbamy nie tylko o ich efektywność w korekcji wad narządu ruchu, ale także o względy estetyczne. Ortezy przykuwają uwagę tak samo jak ubrania, okulary czy buty. U nas każdy produkt jest tworzony od podstaw, dlatego Pacjent ma do wyboru wiele wzorów i kolorów. Dzięki temu może mieć taką ortezę, która najlepiej odda jego osobowość.

Jakie są efekty korzystania z ortezy GRAFO?

Efektem działania GRAFO jest uzyskanie pełnego wyprostu w stawie kolanowym. Podparcie podrzepkowe pozwala przenieść część ciężaru ciała na ortezę, co umożliwia swobodniejsze chodzenie. Stosowanie ortezy GRAFO powoduje też korekcję deformacji stopy, jej prawidłowe ustawienie i odpowiednią stabilizację, co jest koniecznie podczas nauki chodzenia.

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929