Aktualności

Proteza tymczasowa – czym jest i jak długo się ją nosi?

Proteza tymczasowa to pierwsza proteza (zwykle – kończyny dolnej), z jakiej korzysta się po amputacji. Jej rolą jest przygotowanie pacjenta do korzystania z protezy stałej. Pomaga w formowaniu kikuta, zapobiega przykurczom mięśni, jest nieocenioną pomocą podczas nauki chodu. Czym różni się proteza tymczasowa od stałej? Kiedy można wymienić ją na docelową? Ile kosztuje proteza tymczasowa? […]

Proteza tymczasowa – czym jest i jak długo się ją nosi?

Proteza tymczasowa to pierwsza proteza (zwykle – kończyny dolnej), z jakiej korzysta się po amputacji. Jej rolą jest przygotowanie pacjenta do korzystania z protezy stałej. Pomaga w formowaniu kikuta, zapobiega przykurczom mięśni, jest nieocenioną pomocą podczas nauki chodu. Czym różni się proteza tymczasowa od stałej? Kiedy można wymienić ją na docelową? Ile kosztuje proteza tymczasowa?

Kiedy korzysta się z protezy tymczasowej?

Przygotowanie do protezowania po amputacji to wieloetapowy proces, który może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. W tym okresie pacjent przechodzi rehabilitację, która ma wzmocnić jego ogólną kondycję. Następuje także formowanie i hartowanie kikuta. Przez pierwsze miesiące po operacji zmienia się jego kształt, obwód, wrażliwość na bodźce, w związku z czym trudno od razu stworzyć lej protezowy, który będzie komfortowy w późniejszym czasie. Wskazane jest jednak, by pacjent jak najszybciej zaczął korzystać z zaopatrzenia ortopedycznego. Protezę tymczasową uda czy podudzia można zastosować po całkowitym zagojeniu kikuta, czyli po około 6-12 tygodniach od zabiegu. Nosi się ją od 3 do 6 miesięcy.

Jak wygląda proteza tymczasowa?

Proteza tymczasowa jest zbudowana tak samo, jak proteza ostateczna. Składa się z leja protezowego wykonanego z żywicy akrylowej, stopy protezowej oraz łączących je elementów. Proteza tymczasowa podudzia dodatkowo jest wyposażona w kolano protezowe.

Tymczasowe protezy najczęściej tworzy się z najprostszych, lekkich komponentów, a przy tym tańszych materiałów, co nie oznacza, że są one kiepskiej jakości. Pacjent musi korzystać z zaopatrzenia swobodnie, czuć się pewnie i komfortowo. Niemniej dąży się do tego, by cena protezy tymczasowej nie przewyższała wysokości dofinansowania z NFZ na protezę.

Jakie są korzyści z noszenia protezy tymczasowej?

Protezy tymczasowej warto zacząć używać najwcześniej. Jest niezwykle pomocna w procesie pionizacji i przy nauce chodu. Zdecydowanie lepiej, by odbyło się to z udziałem protezy podobnej do docelowej, a nie z pomocą kul czy innego zaopatrzenia. Dzięki temu pacjent od początku wypracowuje odpowiednie nawyki. Co więcej, powrót do sprawności jest łatwiejszy, ponieważ korzystanie z protezy uruchamia wiele partii mięśniowych. Jest więc ona swego rodzaju narzędziem rehabilitacji.

Proteza tymczasowa służy ochronie kikuta, ułatwia jego prawidłowe formowanie, zapobiega obrzękom i przykurczom mięśni. W pierwszym okresie po amputacji obwód kikuta ulega zmianie, w związku z czym w tymczasowym leju pojawiają się luzy. Z łatwością jednak można uzupełniać je pończochami kikutowymi do czasu, aż pacjent będzie gotów na ostateczne zaprotezowanie.

Dzięki korzystaniu z protezy tymczasowej pacjent po amputacji może szybko odzyskać mobilność i samodzielność. Ma to niebagatelny wpływ na jego samopoczucie psychiczne, powrót do zdrowia i dawnych aktywności.

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929