Silikonowe pokrycia kosmetyczne

Silikonowe pokrycia kosmetyczne

Amputacja to zabieg, jakiego dokonuje się w konsekwencji nieszczęśliwego wypadku lub postępu przewlekłej choroby. Odjęcie kończyny jest ostatecznością, ale nierzadko ratuje zdrowie, a nawet życie. Nowoczesne, zaawansowane technologicznie protezy umożliwiają Pacjentom odzyskanie pełnej sprawności. Oprócz samej protezy ważne – zwłaszcza z estetycznego punktu widzenia – jest także jej pokrycie. Wielu osobom po amputacji przywraca ono pozytywny obraz własnego ciała i pewność siebie w sytuacjach społecznych. Dodatkowo pokrycia kosmetyczne ochroną elementy konstrukcyjne protezy przed zabrudzeniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Protezy kosmetyczne a pokrycia kosmetyczne

Obecnie dostępne są różne rozwiązania podnoszące walory wizualne zaopatrzenia ortopedycznego po amputacji. Najtańszy wariant stanowią protezy kosmetyczne (najczęściej silikonowe), które mogą stanowić wierne odtworzenie brakujących części ciała. Zwykle są to protezy dłoni, stóp lub samych palców, rzadziej ramion i przedramion. 

Rolą protez kosmetycznych jest estetyczne uzupełnienie ubytku. Są one lekkie, komfortowe w użytkowaniu, ale mają bardzo ograniczoną ruchomość. Stanowią jednak korzystne rozwiązanie dla osób, dla których wygląd protezy jest istotniejszy niż funkcjonalności.

Nie oznacza to, że wybór zaawansowanej technologicznie protezy (np. mioelektrycznej) wyklucza jej naturalny wygląd. Do takich rozwiązań stosuje się pokrycia kosmetyczne, które pozwalają na nie mniej realistyczne odtworzenie indywidualnych cech anatomicznych. 

Jak wykonuje się estetyczne pokrycie protezy?

Pokrycie protezy powinno zostać wykonane tak, by jak najbardziej przypominała ona daną część ciała. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów oraz precyzyjnej pracy protetyka istnieje możliwość wiernego odtworzenia ubytków kończyn wraz ze wszystkimi cechami skóry i znakami szczególnymi. 

Pokrycie protezy wykonuje się ze specjalnej, utwardzonej pianki, którą formuje się na kształt drugiej, zdrowej kończyny. Następnie zakłada się na nią gumową lub materiałową pończochę w kolorze skóry Pacjenta i przykleja w sposób uniemożliwiający jego zsunięcie. Dostępne są także silikonowe pokrycia protez i te pozwalają na ich najwierniejsze upodobnienie protezy do zdrowej kończyny. 

Silikonowe pokrycia protez w Laboratorium Proteka

W naszym laboratorium rekomendujemy Pacjentom silikonowe pokrycia protez, ponieważ nasze doświadczenie wskazuje na to, że właśnie takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla osób, które uczą się na nowo akceptacji własnego ciała. Miarę na takie pokrycie kosmetyczne pobieramy się ze zdrowej kończyny, dzięki czemu kończyna protezowana do złudzenia ją przypomina.

Silikonowe pokrycia protez tworzy się po dokładnej analizie faktury oraz barwy skóry pacjenta. Zwykle wykorzystuje się do tego celu zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości. Zwracamy uwagę na kolory i naturalne cechy anatomiczne. Dzięki komponentom od sprawdzonych producentów jesteśmy w stanie precyzyjnie odtworzyć wszystkie detale. Co więcej, pokrycie protezy jest nie tylko realistyczne, ale i wytrzymałe, a przy tym nie pogarszające w żaden sposób funkcjonalności zaopatrzenia ortopedycznego (np. poprzez jego nadmierne obciążenie).

Pacjenci, którzy zaakceptowali już swoją niepełnosprawność i nie traktują jej jako ograniczenie, często wcale nie chcą protezy dyskretnej, lecz taką, która pozwoli im wyróżnić się w tłumie, wyrazić własną indywidualność. Możemy wyjść naprzeciw potrzebom i takich osób! Wykonujemy silikonowe pokrycia protez ozdobione wybranymi grafikami wykonanymi według projektu Pacjentów. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929