Protezy kosmetyczne

Protezy kosmetyczne

Proteza kosmetyczna ręki to najmniej zaawansowany technologicznie rodzaj zaopatrzenia ortopedycznego, jaki możemy zaproponować osobom po amputacji kończyny górnej. Nie oznacza to jednak, że jest to rozwiązanie najgorsze. Wprost przeciwnie – ma wiele zalet, a w niektórych przypadkach okazuje się bardziej funkcjonalne od drogich protez sterowanych za pomocą impulsów mięśniowych.

Jak wyglądają protezy kosmetyczne?

Protezy kosmetyczne służą przede wszystkim odtworzeniu anatomicznego wyglądu kończyny, a tym samym przywróceniu proporcji ciała. Z tego względu najczęściej wybieranym typem protez kosmetycznych są te o wyglądzie najbardziej zbliżonym do naturalnego. Mają bardzo prostą budowę. Są lekkie, gdyż wykonujemy je z silikonu, PCV i plastiku. Nie spełniają funkcji mechanicznych, takich jak np. chwytanie przedmiotów, ale pozwalają na wykonywanie prostych czynności.

Choć protezy silikonowe czy plastikowe mają bardzo ograniczoną ruchomość, mogą w najwyższym stopniu imitować naturalną kończynę. Służą temu pokrycia kosmetyczne, które w przypadku tego typu zaopatrzenia ortopedycznego najłatwiej dopasować do zdrowych tkanek przeciwległej części ciała Pacjenta, odtwarzając nawet takie jego indywidualne cechy, takie jak pieprzyki czy zmarszczki. Wysokiej jakości proteza kosmetyczna ręki pozwala całkowicie ukryć niepełnosprawność – osoby postronne nie są w stanie zauważyć, że różni się od zdrowej dłoni.

Jakie są zalety protez kosmetycznych?

Naturalny wygląd protezy kosmetycznej to jeden z jej największych atutów. Wielu Pacjentów nie chce zwracać na siebie uwagi swoją niepełnosprawnością. Odmienność jest szczególnie trudna dla najmłodszych – bardziej niż dorośli narażonych na niezrozumienie i brak akceptacji ze strony rówieśników. Dlatego przygotowujemy także protezy kosmetyczne dla dzieci – mogą zaoszczędzić im wiele przykrych doświadczeń, a tym samym są ważną inwestycją w normalne, szczęśliwe dzieciństwo.

Dużą zaletą protez kosmetycznych jest ich niewielka masa, jaką nie sposób uzyskać w przypadku bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Z tych samych powodów zresztą w modelach mechanicznych czy mioelektrycznych często pomija się pokrycie kosmetyczne protezy – podnosi on nie tylko cenę zaopatrzenia, ale przede wszystkim jego wagę, co może być problemem dla osób starszych, mniej sprawnych fizycznie czy dzieci (dla nich wykonujemy wyłącznie takie protezy, które są bardzo lekkie).

Niewątpliwym atutem protezy kosmetycznej ręki jest także jej relatywnie niska cena. Co więcej, najłatwiej jest ubiegać się o refundację dla tego typu zaopatrzenia.

Dla kogo są przeznaczone protezy kosmetyczne?

Proteza kosmetyczna nie spełni oczekiwań osób, którym zależy na wysokiej funkcjonalności zaopatrzenia medycznego. Jej używanie w większości przypadków możliwe jest tylko przy udziale drugiej, zdrowej ręki. Przykładowo dziecięce protezy kosmetyczne pozwalają swobodnie chwytać przedmioty obiema rączkami. Nie sprawdzą się jednak przy nauce pisania. Choć protezy silikonowe mają tego typu ograniczenia, bywają optymalnym rozwiązaniem. Dla kogo?

Nie warto inwestować w zaawansowaną technologicznie protezę, jeśli nie wykorzysta się jej możliwości. Prosta proteza kosmetyczna ręki to lepsza opcja dla osób mało aktywnych. Jest także rozsądną opcją w przypadku najmłodszych, których zaopatrzenie ortopedyczne trzeba wymieniać dość często w okresie intensywnego wzrostu.

Wybór protezy kosmetycznej może być podyktowany względami medycznymi. W niektórych przypadkach nie można inaczej zastąpić brakującej kończyny (ze względu na możliwość dopasowania do kikuta). Silikonowe protezy kosmetyczne są także jedynym rozwiązaniem stosowanym w przypadku amputacji pojedynczych palców.

Zawsze przedstawiamy rozwiązania, dokładnie tłumacząc, na czym polegają różnice pomiędzy poszczególnymi produktami. Nasi protetycy pomogą Ci dobrać optymalne rozwiązanie.

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929