Kiedy potrzebne są specjalistyczne wkładki ortopedyczne?

Kiedy potrzebne są specjalistyczne wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne do butów wielu dorosłym kojarzą się z niezbyt wygodnym i mało atrakcyjnym obuwiem, do którego noszenia zmuszani byli w dzieciństwie. Tworzone z wykorzystaniem nowoczesnych technologii indywidualne wkładki ortopedyczne nie mają nic wspólnego z tym przykrym wspomnieniem. Są idealnie dopasowane do stopy, nie wymuszają wyboru butów, podnoszą komfort chodzenia, a przede wszystkim znoszą szereg dolegliwości.

Kiedy warto wybrać wkładki ortopedyczne na zamówienie?

Stopy są kluczowym elementem aparatu ruchu. Ich ustawienie ma wpływ na pracę kolan i bioder, stan kręgosłupa, postawę całego ciała. Nieprawidłowa budowa anatomiczna stóp oraz nieodpowiednie obuwie może stanowić przyczynę np. przewlekłego bólu głowy lub kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest, aby nacisk stóp na podłoże, był odpowiednio rozłożony.

Niestety, nie u każdego pozycja stóp podczas aktywności jest prawidłowa. Może to wynikać z:
• nieprawidłowej budowy anatomicznej stóp,
• deformacji stóp nabytych wskutek złych nawyków lub chorób,
• wad postawy,
• chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy otyłość,
• źle dobranego obuwia.

Prawidłowe podparcie struktur anatomicznych stopy, jakie zapewniają specjalistyczne wkładki ortopedyczne, służy korekcie i profilaktyce wyżej wymienionych problemów.

Dobór prawidłowych wkładek ortopedycznych

Nie istnieją uniwersalne wkładki ortopedyczne do butów. Ich dobór zawsze należy poprzedzić konsultacją ze specjalistą w zakresie wad stóp, ortopedą lub fizjoterapeutą. Zaopatrzenie musi w pełni odpowiadać problemom zgłaszanym przez pacjenta. Z tego względu optymalnym rozwiązaniem są indywidualne wkładki ortopedyczne – tworzone specjalnie dla danej osoby w oparciu o wynik podometrii (komputerowego badania stóp) oraz z uwzględnieniem innych uwarunkowań, np., stanu zdrowia pacjenta czy poziomu jego aktywności.

Obecnie wkładki ortopedyczne do butów tworzy się z lekkich, „oddychających”, niezwykle komfortowych w użytkowaniu materiałów. Można dopasować je do każdego typu butów (nawet na wysokim obcasie). Co więcej, wkładki ortopedyczne dla dorosłych wykonuje się z myślą o charakterze ich codziennych aktywności. Istnieją np. specjalne, wkładki dla sportowców albo osób, które pracują przez wiele godzin w pozycji stojącej.

Korzyści z noszenia wkładek ortopedycznych

Prawidłowo dobrane, specjalistyczne wkładki ortopedyczne służą stabilizacji stóp, utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, zmniejszeniu przeciążeń. Wkładki ortopedyczne dla dorosłych nie spowodują cofnięcia się utrwalonych zmian, ale mogą zapobiec ich dalszemu rozwojowi i służą poprawie funkcjonalnej – przynoszą niemal natychmiastową ulgę w dolegliwościach, zwiększają komfort podczas aktywności ruchowej, zmniejszają ryzyko urazów. Służą też zmianie nawyków np. nauce prawidłowego ustawiania stóp podczas chodu.

Niezwykle istotne jest możliwie wczesne zastosowanie wkładek ortopedycznych do butów u dzieci. W przypadku rozwijającego się organizmu takie zaopatrzenie służy korekcie wad postawy i przywróceniu prawidłowego kształtu anatomicznego elementom układu ruchu, w tym – stopom.

Komu potrzebne są wkładki ortopedyczne?

Odpowiednio dobrane wkładki mogą przydać się każdemu. Istnieją rozmaite rodzaje wkładek ortopedycznych dla osób pracujących fizycznie czy wyczynowych sportowców. Mają one specjalną konstrukcję, która wspiera pracę określonych partii mięśni, chroni stopę przed przeciążeniami. Przykładowo, wkładki ortopedyczne do biegania zaprojektowane są tak, by amortyzowały śródstopie i stabilizowały piętę. Służą zatem profilaktyce rozmaitych problemów zdrowotnych, ale też podnoszą komfort i wydajność podczas aktywności fizycznej.

Indywidualne wkładki ortopedyczne dedykowane są dla pacjentów borykających się z:

• deformacje stóp (np. płaskostopie, stopa koślawa lub szpotawa),
• paluch koślawy, palce młotkowate,
• modzele, odciski, nagniotki,
• stany po urazach i zabiegach operacyjnych,
• schorzenia takie, jak zapalenie ścięgna Achillesa czy choroba Mortona,
• stopa cukrzycowa,
• zmiany zwyrodnieniowe (związane z wiekiem, ale też takie jak np. ostroga piętowa),
• wady postawy,
• przeciążenia (np. w okresie ciąży).

Wkładki ortopedyczne na zamówienie 

Jak widać, wkładki ortopedyczne mogą mieć rozmaite przeznaczenie, w związku z czym muszą różnić się między sobą – wkładki na płaskostopie poprzeczne nie posłużą pacjentowi po zwichnięciu stawu skokowego. Co więcej, nie ma uniwersalnych rozwiązań dla osób z takimi samymi schorzeniami. Funkcjonalne wkładki do butów muszą być wykonane pod kątem indywidualnych uwarunkowań, takich jak ogólny stan zdrowia, poziom aktywności, wiek, masa ciała, rodzaj noszonego na co dzień obuwia. Ogromne znaczenie ma także biomechanika całego aparatu ruchu danego pacjenta. Jeśli nie weźmie się pod uwagę takich czynników, wkładki ortopedyczne mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jak powstają wkładki ortopedyczne na zamówienie w Proteka?

W Laboratorium Ortopedycznym Proteka wkładki ortopedyczne wykonuje technik ortopeda będący specjalistą w zakresie wad stóp. Choć korzysta przy tym z wsparcia najnowocześniejszych technologii – zarówno komputerowych, jak i maszyn do precyzyjnej obróbki – każda para naszych wkładek to niepowtarzalne rękodzieło, dopracowane w najmniejszych szczegółach. Różnić się od siebie muszą bowiem nawet dwie wkładki dla jednej osoby. Stopy nie są symetryczne, a dotyczące ich dysfunkcje nie rozkładają się identycznie.

Współczesne wkładki ortopedyczne można dopasować do każdego typu obuwia. Przede wszystkim jednak są one perfekcyjnie dopasowane do stopy tak – by pełniąc swoją funkcję korekcyjną, nie sprawiały pacjentowi najmniejszego dyskomfortu. Nasze wkładki ortopedyczne tworzymy z lekkich, „oddychających” materiałów o wysokim stopniu trwałości. Tak przygotowane wkładki ortopedyczne stają się niemal integralną częścią stopy, jednocześnie całkowicie zmieniając sposób jej funkcjonowania.

 

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929