Jakie dodatki dla osoby po amputacji – jakie świadczenia przysługują?
Utrata kończyny to strata, jaką można rozpatrywać w różnych aspektach. Jednym z nich jest kwestia zdolności do codziennego funkcjonowania – od samoobsługi, po wykonywanie pracy zawodowej. Osoba z niepełnosprawnością często musi zmagać się ograniczeniami. Wsparciem w tej sytuacji mogą być specjalne uprawnienia i odszkodowania po amputacji, jakie zapewniają ustawy oraz instytucje pozarządowe. Odszkodowanie za amputację […]

Utrata kończyny to strata, jaką można rozpatrywać w różnych aspektach. Jednym z nich jest kwestia zdolności do codziennego funkcjonowania – od samoobsługi, po wykonywanie pracy zawodowej. Osoba z niepełnosprawnością często musi zmagać się ograniczeniami. Wsparciem w tej sytuacji mogą być specjalne uprawnienia i odszkodowania po amputacji, jakie zapewniają ustawy oraz instytucje pozarządowe.
Odszkodowanie za amputację kończyny (dolnej, górnej, palca…)
Każda osoba, która w wyniku choroby lub nieszczęśliwego wypadku utraciła kończynę lub jej część, może ubiegać się o odszkodowanie po amputacji od firmy ubezpieczeniowej, zwykle nawet wówczas, gdy nie ma wykupionej odpowiedniej polisy. Przykładowo, poszkodowany w kolizji drogowej może uzyskać zadośćuczynienie z OC sprawcy. Pracownikowi, który dostał uszczerbku na zdrowiu przy wykonywaniu swoich obowiązków na miejscu pracy, zostanie wypłacone odszkodowanie z polisy pracodawcy. By uzyskać takie zadośćuczynienie, należy złożyć w firmie ubezpieczeniowej wniosek wraz z dokumentacją, która uzasadnia roszczenia. Jednorazowe odszkodowanie, np. za amputację palca, można otrzymać także z ZUS, o ile jest się objętym ubezpieczeniem wypadkowym.
Orzeczenie o niepełnosprawności – warunek ubiegania się o świadczenia
Jeśli osoba, która utraciła kończynę, chce ubiegać się o ustawowo przysługujące jej świadczenia, musi w pierwszej kolejności uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności, często wciąż określane – zgodnie z nomenklaturą obowiązującą do 1997 roku – jako grupa inwalidzka. Po amputacji można otrzymać orzeczenie o lekkim, umiarkowanym, a nawet znacznym stopniu niepełnosprawności – albo nie otrzymać go wcale. Decyzja komisji zależy od wielu czynników, np. przyczyn i poziomu amputacji, zakresu ograniczenia codziennego funkcjonowania danej osoby. Od rodzaju orzeczenia zależy, o jakie dodatki dla osoby po amputacji można wystąpić. Odrzucenie wniosku oznacza, że dana osoba została uznana za w pełni zdolną do pracy i pełnienia ról społecznych, w związku z czym nie przysługują jej świadczenia z budżetu państwa.
Świadczenia dla osób po amputacji z orzeczoną niepełnosprawnością
Osobom po amputacji z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności przysługują m.in. takie świadczenia, jak:
- renta socjalna (przy całkowitej niezdolności do pracy),
- świadczenie wspierające (powiązane z wysokością renty socjalnej),
- zasiłek pielęgnacyjny (na częściowe pokrycie wydatków związanych z pomocą osób trzecich przy niezdolności do samodzielnej egzystencji),
- zasiłek stały z pomocy społecznej (jeśli uprawniony nie korzysta z renty socjalnej).
Niezależnie od orzeczonego stopnia niepełnosprawności osoby po amputacji mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakup zaopatrzenia ortopedycznego, rehabilitację czy leczenie uzdrowiskowe. W tym celu mogą skorzystać z refundacji protezy na NFZ (wystarczy, że posiadają zlecenie od lekarza uzyskane w ramach refundowanej wizyty) lub złożyć wniosek do PFRON.
Dodatkowo orzeczenie o niepełnosprawności uprawnia do korzystania z wielu ulg i przywilejów – od niższych opłat za przejazdy komunikacją miejską czy abonament telewizyjny po prawo do niestosowania się do wybranych znaków drogowych.
Warto śledzić działalność fundacji i innych organizacji pozarządowych, ponieważ często oferują one różne formy dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami.