Protezy uda
Proteza uda to uzupełnienie kończyny utraconej w wyniku urazu lub choroby. Takie zaopatrzenie ortopedyczne ma za zadanie odbudować funkcje podporu i lokomocji. Nowoczesne protezy po amputacji uda umożliwiają powrót do normalnej aktywności zawodowej i życia społecznego. Z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych modeli można nawet wyczynowo uprawiać sport. Możliwości, jakie zapewnia proteza uda, są dla Pacjenta nie tylko szansą na odzyskanie fizycznej sprawności – pozwalają odzyskać dobre samopoczucie i pewność siebie po przebytej traumie, jaką niewątpliwie jest utrata kończyny.
Czym jest amputacja uda?
Amputacja uda to odjęcie kończyny dolnej na wysokości kości udowej, którą przeprowadza się, gdy nie ma innej możliwości leczenia Pacjenta – zwłaszcza wówczas, gdy pozostawienie chorej kończyny groziłoby niebezpiecznym postępem choroby, np. martwicy tkanek albo zmian nowotworowych. Poziom, na jakim wykonuje się przecięcie kości, uzależniony jest zwykle od stopnia uszkodzenia tkanek. Ma on znaczenie z punktu widzenia doboru protezy uda. Sposób jej wykonania w pewnej mierze zależy bowiem od długości zachowanego kikuta.
Jak przygotować się do noszenia protezy po amputacji uda?
Przygotowanie do noszenia protezy po amputacji nad kolanem rozpoczyna się praktycznie od pierwszych chwil po zabiegu. To trudny czas dla Pacjenta, ale mimo złego samopoczucia powinien – z pomocą personelu medycznego – już wówczas nauczyć się dbać o kikut i podjąć rehabilitację służącą wzmocnieniu osłabionego organizmu. Rana po amputacji goi się około miesiąca, blizna – nawet kilkanaście miesięcy. W tym czasie niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja kikuta (m.in. stosowanie bandaży elastycznych lub pończoch uciskowych) i jego kształtowanie w procesie fizjoterapii, ponieważ to od ich efektów zależą późniejsze możliwości dopasowania protezy uda.
Jak wygląda proteza po amputacji nad kolanem?
Jeżeli amputacja dotyczy obrębu uda, proteza musi zastąpić dwa utracone stawy – kolanowy i skokowy. W tym przypadku najważniejsze będą: dobór leja protezowego, stopy protezowej i stawu kolanowego.
Współcześnie najczęściej stosowanym zaopatrzeniem ortopedycznym po amputacji uda jest proteza modularna – wykonana z niezwykle wytrzymałych, ale lekkich materiałów konstrukcja złożona z kilku wymiennych komponentów:
- leja protezowego (wraz z systemem mocowania),
- przegubu kolanowego,
- stopy protezowej,
- adapterów łączących i funkcjonalnych,
- opcjonalne – pokrycia kosmetycznego.
Lej protezowy służy połączeniu zachowanej części uda z protezą, a zarazem ochronie kikuta. To najbardziej zindywidualizowany element protezy modularnej, wykonywany ręcznie przez technika ortopedę według miary pobranej od Pacjenta.
Niezwykle istotnym elementem protezy po amputacji nad kolanem jest przegub, który służy odtworzeniu jego funkcji. Dobiera się go w zależności od potrzeb Pacjenta. Cena protezy uda jest bardzo wysoka przy zastosowaniu najbardziej zaawansowanych rozwiązań. Dlatego nie zalecamy ich osobom, których aktywność fizyczna ogranicza się do spacerów.
Proteza uda dla osób aktywnych fizycznie
Pacjenci, którym zależy na realizacji takich celów, jak np. wspinaczka górska, mają do dyspozycji stawy kolanowe działające oparciu o mikroprocesory. Wysokiej jakości proteza modularna wyposażona jest także w stopę protezową z włókna węglowego, którego sprężystość pozwala na odtworzenie anatomicznych funkcji stopy. Dzięki temu, że oferujemy duży wybór zarówno stawów kolanowych, jak i stóp protezowych, możemy wykonać protezę dla osoby o niemal każdym poziomie aktywności – od niskiego, poprzez średni, aż do bardzo intensywnego.
Zawsze przedstawiamy rozwiązania, dokładnie tłumacząc, na czym polegają różnice pomiędzy poszczególnymi produktami. Nasi protetycy zawsze pomagają dobrać optymalne rozwiązanie. Sprawdź jak uzyskać refundację protezy na NFZ.