Protezy przy wyłuszczeniu w stawie kolanowym

Protezy przy wyłuszczeniu w stawie kolanowym

Wyłuszczenie w stawie kolanowym – protezy

Proteza przy wyłuszczeniu w stawie kolanowym to stosunkowo rzadki rodzaj zaopatrzenia ortopedycznego, ponieważ – z różnych względów – nie często przeprowadza się amputacje, po których możliwe jest ich zastosowanie. Niemniej właśnie taki zabieg uchodzi za najkorzystniejszy – z punktu widzenia zdrowia i mobilności Pacjenta – sposób amputacji kończyny dolnej powyżej stawu kolanowego.

Czym jest wyłuszczenie w stawie kolanowym i jakie są wskazania do tego zabiegu?

Wyłuszczenie w stawie kolanowym to amputacja, w której odjęcie podudzia wiąże się z rozdzieleniem kości na wysokości stawu kolanowego, czyli bez przecięcia kości udowej. Taki zabieg wykonuje się najczęściej planowo:

  • u dzieci – taka alternatywa dla amputacji na poziomie uda pozwala zachować najszybciej nasadę kości udowej, czyli jej najszybciej rosnącą część, dzięki czemu kikut nadąża za rozwojem zdrowej kończyny,
  • u sportowców (zwłaszcza lekkoatletów) ze względu na możliwość uzyskania silniejszego, bardziej wytrzymałego kikuta niż  w przypadku amputacji na poziomie kości udowej,
  • u Pacjentów onkologicznych albo z całkowicie niesprawnym kolanem – w przypadku Pacjentów po urazach wyłuszczenie w stawie kolanowym możliwe jest tylko wówczas, gdy tkanki miękkie w obrębie stawu kolanowego nie zostały uszkodzone.

Zalety i wady wyłuszczenia w stawie kolanowym

Zabieg amputacji na poziomie stawu kolanowego pozwala zachować w całości kości i mięśnie uda, a także rzepkę i chrząstki stawowe. Dzięki temu nie zakłócona pozostaje równowaga mięśniowa – nie zachodzi ryzyko przykurczów. Kikut jest silny i lepiej spełnia swoją funkcję podporową. To z kolei ułatwia kontrolę nad protezą stosowaną przy wyłuszczeniu w stawie kolanowym. Co więcej, możliwe jest wykonanie bardziej komfortowego dla Pacjenta leja protezowego niż po amputacji udowej, kiedy to zwykle sięga on aż do pachwiny, powodując nierzadko pewien dyskomfort przy chodzeniu czy siedzeniu.

Wyłuszczenie w stawie kolanowym sprawia, że szczyt kikuta zyskuje bulwiasty kształt. Może to być kłopotliwe ze względów estetycznych. Bez wątpienia także wykonanie nietypowej przy wyłuszczeniu w stawie kolanowym protezy jest wyzwaniem dla technika ortopedy. Musi on nie tylko sięgnąć po niestandardowe rozwiązania, ale i zadbać o to, by protezowane kolano nie różniło się wizualnie od zdrowego. Na szczęście współczesna technologia coraz lepiej radzi sobie z tym problemem.

Jak wygląda proteza przy wyłuszczeniu w stawie kolanowym?

W przypadku tego rodzaju protezy najważniejsze są dwa elementy – lej protezowy i staw kolanowy. Ponadto do jej wykonania potrzebne są adaptery łączące i oczywiście stopa protezowa będąca podparciem dla kończyny i umożliwiająca chodzenie. Konstrukcja protezy stosowanej przy wyłuszczeniu w stawie kolanowym jest zatem niemal taka sama jak w przypadku protezy podudzia. Nie jest jednak konieczne zastosowanie podparcia pod guz kulszowy.

Lej protezowy musi być precyzyjnie dopasowany, ponieważ ma za zadanie zapewnić komfort Pacjentowi i jednocześnie nie ograniczać funkcji samej protezy. Równie ważny jest właściwie dobrany staw kolanowy, który zagwarantuje stabilność protezy zarówno, gdy podczas stania, jak i podczas chodu. Odpowiednio dobrany, zaawansowany technologicznie model umożliwia nawet uprawianie wyczynowego sportu! Opcjonalnym elementem zaopatrzenia ortopedycznego, jakie stanowi proteza przy wyłuszczeniu w stawie kolanowym, jest także pokrycie kosmetyczne, które zazwyczaj wykonujemy silikonu.

Zawsze przedstawiamy rozwiązania, dokładnie tłumacząc, na czym polegają różnice pomiędzy poszczególnymi produktami. Nasi protetycy pomagają dobrać optymalne rozwiązanie. Sprawdź jak uzyskać refundację protezy na NFZ.

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929