Protezy przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym

Protezy przy wyłuszczeniu w stawie biodrowym

Amputacje z wyłuszczeniem w stawie biodrowym należą do rzadkości. Nieczęsto więc zachodzi konieczność protezowania całej kończyny. Współczesna protetyka przygotowana jest jednak na to, by udzielić stosownej pomocy Pacjentom po odjęciu nogi na poziomie stawu biodrowego. Proteza po wyłuszczeniu w stawie biodrowym zwykle potrzebna jest po amputacji spowodowanej zaawansowanym przebiegiem chorób nowotworowych kości albo po bardzo rozległych urazach, np. w wypadkach komunikacyjnych. Kosz biodrowy umożliwia zawieszenie protezy, co jest kluczowe dla jej prawidłowego funkcjonowania. Dzięki nowoczesnym technologiom protetycznym, koszem biodrowym można zapewnić stabilność i komfort użytkowania.

Czym jest wyłuszczenie w stawie biodrowym?

Zabieg określany niekiedy błędnie jako „wyłuszczenie stawu biodrowego” (poprawna nazwa to „wyłuszczenie w stawie biodrowym”), to amputacja kończyny bez przecięcia kości. Odejmuje się ją na poziomie stawu biodrowego, poniżej obręczy miednicy. W takich przypadkach trudno jest uformować funkcjonalny kikut. Powstaje wprawdzie duża powierzchnia podparcia dla protezy (złożona z kości miednicy i mięśni pośladkowych), niemniej ma ona bardzo ograniczoną ruchomość. Niemożliwe też staje się zastosowanie tradycyjnego leja protezowego. Proteza jest kluczowa dla pacjentów przechodzących amputację w stawie biodrowym.  Z tego względu proteza po wyłuszczeniu w stawie biodrowym musi mieć specyficzną budowę. W takich przypadkach wymagają zastosowania kosza biodrowego.

Jak wygląda proteza po wyłuszczeniu w stawie biodrowym?

Wyłuszczenie stawu biodrowego” najczęściej skutkuje koniecznością wykonania protezy typu kanadyjskiego, czyli ze specjalnym systemem zawieszenia, wyposażonej w trzy sztuczne przeguby. Zamiast leja protezowego w tym przypadku stosuje się kosz biodrowy, który obejmuje niemalże całą miednicę. Ten typ protezy składa się także z modułu stawu biodrowego z amortyzatorem biodrowo-udowym oraz wszystkich pozostałych elementów, które zawiera proteza udowa.

Reasumując, proteza po wyłuszczeniu w stawie biodrowym zbudowana jest z:

  • kosza biodrowego,
  • protetycznego stawu biodrowego,
  • protetycznego stawu kolanowego,
  • stopy protezowej,
  • elementów modularnych, 
  • opcjonalne – pokrycia kosmetycznego.

Wszystkie elementy wykonuje się z wysokiej klasy materiałów (m.in. włókien węglowych, żywicy poliakrylowej, kevlaru) – niezwykle wytrzymałych, a przy tym bardzo lekkich. Specyficzną cechą budowy protezy kanadyjskiej po wyłuszczeniu w stawie biodrowym jest przesunięcie protetycznego stawu biodrowego ku przodowi, podczas gdy przegub kolanowy zostaje cofnięty w stosunku do fizjologicznej lokalizacji. Zapewnia to bierne blokowanie obu stawów w czasie, gdy proteza jest obciążona.

Elementy protezy po wyłuszczeniu w stawie biodrowym

Kluczowymi elementami protezy całej kończyny są kosz biodrowy i staw biodrowy. Mechanizm przegubu biodrowego jest kluczowy dla stabilności i kontroli podczas stania i chodzenia. Jakość wykonania tego pierwszego jest warunkiem komfortu Pacjenta i możliwości stabilnego chodu bez pomocy kul. Z tego względu kosze biodrowe tworzy się wyłącznie ręcznie, na podstawie indywidualnie pobranej miary. Bierne blokowanie przegubów podczas obciążenia protezy jest istotnym elementem zapewniającym stabilność.

Jeśli chodzi o staw biodrowy, to jego dobór uzależniony jest od sprawności Pacjenta, jego oczekiwań, a także możliwości finansowych. Cena protezy przy „wyłuszczeniu stawu biodrowego” niestety jest dość wysoka i w znacznej mierze decyduje o niej właśnie skomplikowany moduł, jakim jest protetyczny staw biodrowy. 

Pacjentom o niskim poziomie aktywności proponujemy zwykle najprostsze rozwiązania – umożliwiające bezpieczne poruszanie się bez pomocy kul. Osobom, którym zależy np. na uprawianiu sportu, możemy zaoferować zaawansowane, wieloosiowe mechanizmy symulujące pracę naturalnego stawu. Wskazujemy też możliwości refundacji takiej protezy. 

Zawsze przedstawiamy rozwiązania, dokładnie tłumacząc, na czym polegają różnice pomiędzy poszczególnymi produktami. Nasi protetycy pomagają dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Sprawdź jak uzyskać refundację protezy na NFZ.

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929