Protezy podudzia

Protezy podudzia

Proteza goleni (podudzia)

Proteza po amputacji goleni ma przede wszystkim zapewniać stabilność, gdyż w jej przypadku Pacjent jest pozbawiony całej stopy, która za tę stabilność odpowiada. Bez niej niemożliwy jest naturalny chód, dlatego na protezie goleni spoczywa odpowiedzialność za to, by zapewnić podparcie całemu ciału. Oczywiście protezy podudzia pełnią też ważną funkcję estetyczną – przywracają sylwetce naturalne proporcje, co przekłada się na większą pewność siebie i lepsze samopoczucie Pacjenta.

Jak zbudowana jest proteza goleni?

Proteza goleni zbudowana jest z kilku elementów – modułów, które w większości można wymieniać lub modyfikować tak, by najlepiej odpowiadały na potrzeby Pacjenta. Należą do nich:

  • lej protezowy (wraz z systemem mocowania),
  • stopa protezowa
  • adaptery łączące lej ze stopą (konstrukcyjne lub funkcjonalne),
  • pokrycie estetyczne (opcjonalnie).

Kluczowym elementem w protezie goleni jest lej – jedyny całkowicie zindywidualizowany moduł, który mimo postępu techniki wciąż wykonywany jest ręcznie przez technika ortopedę. Lej protezowy służy mocowaniu protezy do kończyny. Powstaje na podstawie miary pobranej  z kikuta. Od staranności jego wykonania zależy komfort osoby po amputacji goleni. Proteza źle dobrana lub z kiepskiej jakości materiałów z pewnością nie spełni swojej funkcji.

Jeśli chodzi  pozostałe elementy protezy podudzia, to wykonuje się je maszynowo. Są to moduły wymienne, które można dostosowywać do zmiennych potrzeb Pacjenta. Istnieje wiele rodzajów stóp protezowych – od najprostszych modeli dających stabilne podparcie dla ciała, po charakteryzujące się wysoką dynamiką, pozwalające na wieloosiową pracę stopy, jaka potrzebna jest na przykład przy uprawianiu sportu.

Do budowy protezy wykorzystujemy komponenty, które są bardzo wytrzymałe, ale jednocześnie lekkie, by zapewniały wygodę. Należą do nich włókna węglowe, silikon, poliuretan, specjalne żywice. Korzystamy przy tym z najnowszych osiągnięć technologicznych dostępnych na świecie, dzięki czemu proteza Pacjent po amputacji goleni z protezą wykonaną przez naszych specjalistów ma szansę odzyskać pełną mobilność.

Komu pomogą protezy goleni (podudzia)?

Protezy podudzia stosuje się w przypadku amputacji na poziomie podudzia, czyli z zachowaniem stawu kolanowego. Nie ma znaczenia, jakiej długości jest zachowany kikut. Po zabiegach planowych zwykle ma on długość 1/3 goleni. Jednak przy amputacjach po urazie zachowany kikut może okazać się bardzo krótki lub przeciwnie – długi. W każdym przypadku jednak możliwe jest stworzenie odpowiedniej protezy podudzia.

Proteza po amputacji goleni to rozwiązanie odpowiednie praktycznie dla każdego. Pacjenci z łatwością przyzwyczajają się do niego, a nauka chodu przebiega stosunkowo szybko, zwłaszcza gdy odbywa się pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Co istotne, dzięki współczesnej technologii protezy podudzia można dostosować nie tylko do fizycznych predyspozycji Pacjenta, ale też do jego życiowych planów. 

Przygotowujemy protezy goleni zarówno dla osób o niskim poziomie aktywności, jak i dla tych, które intensywnie uprawiają sport i pracują. Zawsze przedstawiamy rozwiązania, dokładnie tłumacząc, na czym polegają różnice pomiędzy poszczególnymi produktami. Jeśli optymalna dla Pacjenta po amputacji proteza goleni okaże się zbyt droga, doradzamy, jak pozyskać środki na jej sfinansowanie.  Nasi protetycy zawsze pomagają dobrać optymalne rozwiązanie. Sprawdź jak uzyskać refundację protezy na NFZ.

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929