Proteza części stopy

Proteza części stopy

Proteza stopy i części stopy

Proteza części stopy ma przywrócić jej funkcję podporową, odtworzyć cechy chodu i wpłynąć korzystnie na jej estetykę. W zależności od stopnia amputacji przygotowujemy zarówno wkładki uzupełniające amputowaną część stopy, jak i protezy całkowite, które w pełni zastępują utraconą stopę. Stopa protezowa może być także jednym z modułów protezy kończyny dolnej, np. protezy goleni. Wówczas to od jej zachowania w kontakcie z podłożem w dużej mierze zależy funkcjonalność całego zaopatrzenia ortopedycznego. 

Komu pomogą protezy części stopy?

Proteza po częściowej amputacji stopy stosowana jest najczęściej w takich przypadkach jak:

  • amputacja Choparta, 
  • amputacja Syme’a,
  • amputacja Lisfranca,
  • potrzeba uzupełnienia lub wyrównania długości całej kończyny dolnej po jej operacyjnym skróceniu.

Proteza części stopy odpowiednia jest dla Pacjentów, u których zachowana została co najmniej dolna część kości piętowej. Przy zabiegu o większym zakresie niezbędne jest zaopatrzenie w postaci kompletnej stopy protezowej. 

Jakie są rodzaje stóp protezowych?

Rozróżniamy wiele rodzajów stóp protezowych. Proteza części stopy może mieć postać silikonowej wkładki do buta uzupełniającej ubytek albo zaawansowanego aparatu protezowego podnoszącego mobilność. Po całkowitej amputacji można – w zależności od potrzeb Pacjenta – zastosować np. protezę statyczną, wyposażoną w mechaniczne stawy, albo pneumatyczną.  Najbardziej zaawansowane protezy stopy sterowane są elektronicznie. 

W jaki sposób dobiera się protezy stopy?

Stopa protezowa dobierana jest w zależności od stopnia mobilności Pacjenta, a także jego masy ciała, wzrostu, wieku. Poziom aktywności decyduje zwykle o stopniu zaawansowania protezy. Przykładowo, osobom poruszającym się głównie z pomocą laski czy balkonika zwykle proponujemy najprostsze rozwiązania – nie ma sensu przepłacać za protezę stopy, której możliwości nie zostaną wykorzystane. Niekiedy jednak nawet mało aktywni Pacjenci potrzebują zaopatrzenia ortopedycznego z solidnych wytrzymałych materiałów, np. w związku ze znaczną nadwagą.

Przy wyborze zaopatrzenia ortopedycznego bez znaczenia są także możliwości finansowe osoby po całkowitej lub częściowej amputacji stopy. Proteza podlega zwykle tylko częściowej refundacji. Środki z NFZ pokrywają koszt wykonania najprostszego modelu, więc osoby potrzebujące bardziej zaawansowanych rozwiązań  muszą dofinansować ich zakup. Istnieją jednak różne możliwości pozyskania funduszy, o których szczegółowo informujemy podczas wyboru protezy stopy. Sprawdź jak uzyskać refundację protezy na NFZ.

Z czego wykonuje się protezy stopy?

Najczęściej wybieranym typem materiału, który stosujemy do uzupełnienia, jakim jest proteza po częściowej amputacji stopy, to włókno węglowe. Dzięki swoim właściwościom zapewnia swobodę bezpiecznego i wygodnego (jest lekkie) stawiania stopy w każdej fazie chodu. 

Obecnie włókno węglowe uchodzi także za najlepszy materiał na stopy protezowe. Materiał ten pozwala dostosować protezę do Twoich indywidualnych oczekiwań, włącznie z uprawianiem sportów wysiłkowych czy wspinaczki górskiej!

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929