Protezy dla sportowców

Protezy dla sportowców

Sportowe protezy kończyn dla osób aktywnych fizycznie

Niepełnosprawność, wbrew swojej definicji, nie musi oznaczać ograniczenia aktywności ruchowej. Dzięki możliwościom współczesnej protetyki pacjenci po odjęciu kończyny są w stanie nie tylko wieść normalne życie, ale też uprawiać wyczynowo sport, osiągając przy tym wyniki nie gorsze niż osoby w pełni sprawne. Nowoczesne protezy sportowe wykonuje się z dbałością o najdrobniejsze detale. Zapewniają odpowiednią dynamikę ruchu przy zachowaniu wysokiego bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Osiągnięcia paraolimpijczyków czy niepełnosprawnych himalaistów zachęcają zaś do tego, by po nieszczęśliwym wypadku czy chorobie powrócić do ulubionych aktywności.

Zwykła proteza a proteza dla osoby aktywnej

Specjalistyczne protezy sportowe z konieczności różnią się od tych projektowanych dla pacjentów, którym bardziej niż na nieskrępowanej aktywności ruchowej zależy np. na względach estetycznych. Uprawianie sportu w standardowych protezach jest niemożliwe choćby ze względu na to, że nie są one przystosowane do dużych obciążeń. Co więcej, proteza sportowa jest inaczej ustawiona i wyważona.

Sportowe protezy kończyn tworzy się  zarówno dla  osób po amputacji powyżej, jak i poniżej kolana. Kluczowymi cechami protezy w sporcie są lekkość i wytrzymałość konstrukcji, a także to, by w maksymalnym stopniu pozwalała na odwzorowanie fizjologicznego sposobu poruszania się, i to w wysoce efektywny sposób, jakiego wymagają poszczególne aktywności.

Jak wyglądają sportowe protezy kończyn?

Współczesne protezy sportowe to protezy modularne – pozwalające na samodzielną wymianę poszczególnych elementów w zależności od bieżących potrzeb. Dzięki temu sportowiec może korzystać ze stopy protezowej z estetycznym pokryciem, a przed treningiem wymienić ją np. na moduł odpowiedni do biegania. Proteza stopy dla biegaczy ma bowiem specyficzną budowę i jest niepraktyczna w codziennym użytkowaniu.

Podobnie jak zwykłe zaopatrzenie ortopedyczne, proteza dla osoby aktywnej składa się z:

  • leja protezowego,
  • stopy protezowej, 
  • adapterów łączących i funkcjonalnych,
  • przegubu kolanowego (w przypadku amputacji powyżej kolana). 

Stopy protezowe wykonuje się z bardzo wytrzymałych i sprężystych włókien węglowych. Mogą mieć różną formę w zależności od uprawianej dyscypliny. Przykładowo, proteza do biegania ma zwykle kształt litery C, a narciarze mogą wybrać taką, która będzie kompatybilna z wiązaniami nart.

Lej protezowy musi zapewnić nie tylko komfort użytkowania, ale też stabilność i sterowność protezy w sporcie. Z tego względu stosuje się leje np. z żywicy akrylowej czy silikonu o zawieszeniu podciśnieniowym.

Najbardziej skomplikowaną częścią sportowej protezy kończyny dolnej jest przegub kolanowy. Musi zapewniać użytkownikowi odpowiednią płynność ruchu, reagując na zmiany jego prędkości i intensywności. Obecnie stosuje się najczęściej wieloosiowe kolana hydrauliczne z tytanu.

Jak dobiera się protezę sportową?

Przygotowanie do noszenia protezy sportowej wiąże się z okresem odpowiednio ukierunkowanej rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty. Pracę protetyka musi poprzedzić wywiad z pacjentem oraz dokładne badanie kikuta.

Podobnie jak dzieje się w przypadku zwykłego zaopatrzenia medycznego, specjalistyczne protezy sportowe muszą zostać dostosowane do poziomu amputacji, stanu zdrowia, wzrostu, masy ciała pacjenta, a także budżetu, którym dysponuje. Dodatkowo sportowe protezy kończyn wykonuje się z uwzględnieniem uprawianej dyscypliny oraz poziomu wytrenowania zawodnika. 

Prawidłowo dobrana proteza dla osoby aktywnej pozwala jej na realizację jej marzeń związanych z dowolną dyscypliną sportu. Specjalistyczne zaopatrzenie medyczne można wykonać dla biegaczy, rowerzystów, snowboardzistów, siatkarzy i zwolenników wielu innych dyscyplin.

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929