Protezy pediatryczne dla dzieci

Protezy pediatryczne dla dzieci

Protezy pediatryczne – jak wyglądają i z czym wiąże się protezowanie kończyn u dzieci?

Amputacje u dzieci przeprowadza się stosunkowo rzadko – najczęściej wówczas, gdy są zabiegiem ratującym życie. Wbrew pozorom jednak utrata kończyny nie jest dla najmłodszych tak trudną sytuacją, jak dla osób dorosłych. Zwykle stanowi większy dramat dla rodziców niż dla małego pacjenta. Z wiekiem coraz trudniej wyobrazić sobie funkcjonowanie bez ręki czy nogi. Małe dzieci zaopatrzone w nowoczesne protezy pediatryczne funkcjonują tak samo, jak ich rówieśnicy, ponieważ nie mają tak głębokiego jak dorośli poczucia straty i świadomości własnych ograniczeń. 

Kiedy można zacząć protezowanie u dzieci?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy zacząć stosować protezy pediatryczne. Biorąc pod uwagę, że amputacje u dzieci przeprowadza się nawet w wieku niemowlęcym (np. w związku z występowaniem wad wrodzonych) – odpowiedź jest jedna: gdy tylko dziecko straci kończynę. Im wcześniej mały pacjent otrzyma pierwszą protezę, tym łatwiej będzie mu się do niej przyzwyczaić. Co więcej, proteza dziecięca uchroni malucha przed utrwaleniem nieprawidłowych wzorców ruchowych.

Jak przygotować dziecko do protezowania?

Zastosowanie protezy pediatrycznej wymaga odpowiedniego uformowania kikuta i pracy z fizjoterapeutą. Dobór zaopatrzenia medycznego uzależniony jest od stopnia mobilności i samodzielności dziecka, ale też – tak jak u osób dorosłych –  jego stanu zdrowia, masy ciała. W przypadku tworzenia protezy dziecięcej niezwykle istotne jest nawiązanie dobrej komunikacji a pacjentem, który – inaczej niż dorosły – często nie potrafi zakomunikować swoich potrzeb czy dolegliwości. Dlatego warto wybrać protetyka dobrze przygotowanego do pracy z dziećmi. 

Jak wyglądają protezy dla dzieci?

Protezy dla dzieci wyglądają tak, jak dla dorosłych. Składają się z leja protezowego, stopy protezowej,  adapterów łączących oraz przegubu kolanowego, jeśli amputacje wykonano powyżej stawu. Lej jest elementem zindywidualizowanym, tworzonym się na podstawie gipsowego negatywu. Pozostałe moduły, z jakich składa się proteza dla dziecka, dobiera się w zależności od potrzeb. Istotna jest możliwość wyboru ich koloru czy grafik – małym pacjentom łatwiej jest zaakceptować protezę, która im się podoba.

Jakich problemów nastręcza proteza dziecięca?

Nauka korzystania z protezy dla dzieci jest o wiele łatwiejsza niż dla osób dorosłych. Z lekkiej, wytrzymałej i odpowiednio zaawansowanej technologicznie sztucznej kończyny mały pacjent korzysta tak samo, jak z naturalnej. Największym problemem związanym z protezami pediatrycznymi jest fakt, że dzieci szybko rosną – zaopatrzenie trzeba na bieżąco dostosowywać do wagi, wzrostu, długości kończyn oraz położenia środka ciężkości ciała. Z tego względu niezbędne są regularne wizyty kontrolne u protetyka – niezależnie od tego, czy dziecko zgłasza problemy, czy nie.

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929