Ortezy dla dzieci

Ortezy dla dzieci

Orteza to aparat ortopedyczny służący do stabilizacji określonego stawu lub odcinka ciała. Często zastępuje w tej roli opatrunek gipsowy. Zakładana bezpośrednio w miejscu, na które ma oddziaływać, orteza może służyć unieruchomieniu, odciążeniu czy korekcji. Niekiedy też wymusza prawidłowe wzorce ruchowe albo odpowiednią pozycję ciała. Z ortez korzystają osoby dorosłe po urazach czy zabiegach operacyjnych. Niezwykle szerokie zastosowanie mają nowoczesne ortezy dziecięce.

Kiedy dziecko potrzebuje ortezy?

Podobnie jak w przypadku dorosłych pacjentów ortezy dla dzieci stosuje się jako wsparcie pooperacyjne albo po urazach. Ten rodzaj zaopatrzenia ortopedycznego znajduje jednak także szerokie zastosowanie w profilaktyce zdrowotnej oraz w leczeniu zaburzeń rozwojowych. Ortezy dziecięce mogą służyć np. korekcji wad postawy albo wad anatomicznych stóp. Stosuje się je także w przypadku obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego, przepukliny oponowo-rdzeniowej, mózgowego porażenia dziecięcego czy dystrofii mięśniowej. Wcześnie wdrożone leczenie z pomocą odpowiednio dobranych ortez ma pozytywny wpływ na zakres sprawności w dorosłym życiu.

Jakie są rodzaje ortez dla dzieci?

Ortezy mogą posłużyć do stabilizacji czy korekcji niemal każdej części ciała. W ofercie rynkowej znajdują się np. dziecięce ortezy kręgosłupa, które sprawdzają się przy korekcji wad postawy. Znakomitym wsparciem w leczeniu urazów sportowych może być orteza dla dziecka na nadgarstek. Nasza firma specjalizuje się w tworzeniu ortez kończyn dolnych.

Orteza AFO dla dzieci w czterech wariantach

Pierwszym typem ortezy na nogę dla dziecka, jaki znaleźć można w naszej ofercie, jest AFO, która obejmuje stopę, staw skokowy i podudzie. Tego rodzaju zaopatrzenie ortopedyczne stosuje się najczęściej w takich przypadkach, jak:

 • leczenie i rehabilitacja po urazach,
 • korekcja wad anatomicznych stopy (np. stopy szpotawej lub koślawej),
 • niedowład w przebiegu chorób neurologicznych,
 • wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe
 • niestabilność stawu skokowego.

Orteza AFO służy stabilizacji stawu skokowego i prawidłowemu ustawieniu stopy podczas chodzenia. Istnieje kilka wariantów takiej ortezy dla dzieci:

 • sztywna (stabilizuje stopę w określonej pozycji),
 • ruchoma (z ruchomym stawem skokowym z możliwością regulacji zgięcie stopy w ściśle określonym zakresie),
 • z butem (dodatkowo wspomaga stabilizację stopy),
 • nocna (pozwala na unieruchomienie stawu skokowego w pozycji neutralnej podczas nocnego wypoczynku, przeciwdziałając jednocześnie skurczom tkanek miękkich).

DAFO – dynamiczna orteza dla dzieci do chodzenia

Korekcji stopy i stawu skokowego u dzieci służy także orteza stopy DAFO. Wykorzystuje się ją w przypadku tych samych problemów zdrowotnych, co ortezę AFO, ale inna jest zasada jej działania. DAFO to orteza dynamiczna, która zapewnia swobodę ruchu. Służy korekcji ustawienia stopy w czasie chodu. Pozwala na wykonywanie zgięcia i wyprostu w stawie skokowym, co sprawia, że można korzystać z niej nawet podczas biegania.

Orteza na stopę dla dziecka pozwala przywrócić jej prawidłowe warunki anatomiczne oraz funkcjonalny ruch w stawie skokowym. DAFO stosuje się wówczas, gdy wkładki ortopedyczne są niedostatecznie skutecznym rozwiązaniem, a orteza typu AFO – nadmiarowym.

GRAFO – orteza stopy i kolana dla dzieci

Kolejnym typem ortezy dla dzieci w asortymencie naszej firmy jest GRAFO. Podobnie jak AFO obejmuje stopę, staw skokowy i podudzie, ale dodatkowo zapewnia podparcie dla stawu kolanowego i wspomaga jego wyprost. Wskazania do stosowania ortezy GRAFO pokrywają się z wymienionymi przy opisie wariantu AFO, ale dodatkowo pomocna jest w przypadku niestabilności stawu kolanowego i osłabionej siły mięśniowej jego prostowników. GRAFO umożliwia dziecku swobodniejsze chodzenie.

KAFO i HKAFO – ortezy na nogę dla dziecka

KAFO to typ ortezy dziecięcej, która obejmuje całą kończynę dolną, stabilizując zarówno staw skokowy, jak i kolanowy. Takie zaopatrzenie ortopedyczne stosuje się m.in.:

 • po urazach i zabiegach operacyjnych,
 • przy wadach stawu kolanowego (takich jak kolana koślawe lub szpotawe),
 • w przypadku takich schorzeń, jak mózgowe porażenie dziecięce, przepuklina oponowo-rdzeniowa, choroba Heinego-Medina.

Orteza KAFO pozwala na całkowite unieruchomienie stawów kończyny dolnej (kolanowy w wyproście, a skokowy pod kątem 90° względem goleni) lub ograniczenie ruchomości do bezpiecznego dla małego pacjenta zakresu. W takim przypadku pracę stawów wspomagają specjalne siłowniki.

Wariantem ortezy dziecięcej KAFO jest HKAFO, która dodatkowo stabilizuje staw biodrowy, czyli miednicę i tułów. Taka orteza składa się także z kosza biodrowego oraz pasa lub gorsetu. HKAFO stosuje się przy uszkodzeniach rdzenia kręgowego do poziomu L5. Taka orteza koryguje postawę całego ciała, jest pomocna podczas ćwiczeń w pozycji stojącej i przy nauce lub reedukacji chodu. Umożliwia ruch we wszystkich stawach kończyny dolnej, ale w razie potrzeby pozwala na ich zablokowanie lub ograniczenie zakresu ruchu.

Czym cechują się ortezy dziecięce?

Choć orteza na kolano dla dziecka nie różni się znacząco sposobem działania od analogicznego zaopatrzenia dla osoby dorosłej, przy jej tworzeniu musimy wziąć pod uwagę znacznie więcej czynników. Przede wszystkim ortezy dla dzieci powinny być przystosowane do ich anatomii, z uwzględnieniem faktu, że młody organizm szybko się rozwija. Z tego względu wyposażamy dziecięce ortezy w systemy regulacji, dzięki czemu nie ma konieczność ich częstej wymiany.

Dzieci są wymagającymi pacjentami ze względu na ich dużą ruchliwość. Przykładowo, orteza stawu skokowego dla dziecka musi skutecznie stabilizować stopę, jednocześnie nie krępując naturalnej aktywności, co mogłoby zniechęcić pacjenta do korzystania z zaopatrzenia ortopedycznego. Tworzymy ortezy dziecięce, które są lekkie i wygodne, a przy tym odporne na zniszczenia. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu tworzyw termoplastycznych czy włókna węglowego.

Wykonując ortezy dla najmłodszych, bierzemy też pod uwagę częstą u nich skłonność do alergii i wyższą niż u osób dorosłych wrażliwość skóry. Oczywiście wszystkie nasze ortezy powstają z komfortowych, hipoalergicznych materiałów, niemniej w przypadku modeli dla dzieci przykładamy do tej kwestii szczególną wagę.

Wychodząc naprzeciw potrzebom małych pacjentów, dbamy o walory estetyczne naszych realizacji. Wiemy, że orteza dla dziecka na rękę czy kolano musi być kolorowa, budząca najlepsze skojarzenia motywy. Stwarzamy dzieciom możliwość wyboru zaopatrzenia ortopedycznego, które będzie nosić z radością i dumą.

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929