Ortezy AFO nocne

Ortezy AFO nocne

Orteza stawu skokowego AFO NOCNE obejmuje goleń,  staw skokowy oraz stopę. Jej rolą jest unieruchomienie stawu skokowego w pozycji neutralnej. Przeznaczona jest do stosowania nocą, jako zaopatrzenie spoczynkowe

Komu pomogą ortezy AFO nocne?

Ortezy stawu skokowego AFO nocne stosuje się najczęściej w przypadkach takich jak:

  • konieczność podtrzymania efektów fizjoterapii,
  • korekcja po zastosowaniu terapii botulinowej,
  • spastyka stopy.

Stabilizator stawu AFO nocny pomocny jest także po urazach stawu i zabiegach ortopedycznych. Może stanowić formę profilaktyki deformacji stawu skokowego i stopy. Orteza nocna AFO często stosowana jest u dzieci i młodzieży z zaburzeniami chodu wynikającymi z dysfunkcji i chorób układu nerwowego.  

Jak działa nocny stabilizator stawu AFO?

Ortezę nocną AFO nosi się, by podtrzymać efekty fizjoterapii. Idealnie sprawdza się także po zastosowaniu terapii botulinowej. Nocą następuje największe rozluźnienie aparatu torebkowo-więzadłowego i układu mięśniowego. Specjalnie zaprojektowane i wykonane AFO NOCNE pozwala na maksymalną korekcję w najbardziej optymalnych warunkach. Służy rozciąganiu rozcięgna podeszwowego stopy oraz grupy tylnej mięśni podudzia.

Główną funkcją ortezy nocnej AFO jest prawidłowe ustawienie stopy względem podudzia. Zaopatrzenie ortopedyczne ma zapobiegać powstawaniu tzw. stopy opadającej. Przeciwdziała też przykurczom tkanek miękkich (m.in. mięśni zginaczy podeszwowych stopy) w czasie spoczynku. Stabilizator stawu AFO nocny można zastosować nie tylko w czasie snu, ale też u Pacjentów leżących.

Jak zbudowana jest orteza nocna AFO?

Ortezy stawu skokowego AFO nocne wykonujemy najczęściej z materiałów termoplastycznych. Warstwa elastycznego, lekkiego tworzywa od wewnątrz pokryta jest miękką pianką. W najwyższej klasy modelach stosuje się odbarczenie w miejscach najbardziej narażonych na otarcia czy odgniecenia. Budowa ortezy nocnej AFO zapewnia przepływ dobry powietrza i skuteczne odprowadzanie wilgoci z objętego zaopatrzeniem ortopedycznym obszaru ciała.

W przypadku dużej spastyki ortezy stawu skokowego AFO nocne przygotowujemy wraz ze skórzanym butem. Zapewnia on prawidłowe ułożenie stopy w ortezie. Część stopowa ma bowiem odpowiednio wyprofilowany łuk poprzeczny i podłużny. Wymuszone zgięcie grzbietowe w zakresie 3-5pozwala zaś na łagodne rozciąganie ścięgna Achillesa. 

Jak dobieramy ortezy stawu skokowego AFO nocne?

Decyzję o zastosowaniu ortezy stawu skokowego AFO nocne zawsze podejmuje lekarz ortopeda. Zaopatrzenie medyczne wykonujemy  ściśle według wskazań specjalisty i na podstawie miary pobranej od Pacjenta. To bardzo istotne, ponieważ źle dopasowana orteza nie spełni swojej funkcji, a nawet może zaszkodzić. Dlatego prób dobrania nocnego stabilizatora stawu AFO nie należy podejmować na własną rękę. W szczególności nie wolno korzystać z ortez wykonanych dla innej osoby! 

Wykonując ortezy stawu skokowego AFO nocne, przykładamy też dużą wagę do ich estetyki. Nawet noszone w czasie spoczynku zaopatrzenie ortopedyczne powinno nie tylko służyć zdrowiu, ale też cieszyć oczy! Ortezy przykuwają uwagę tak samo jak ubrania, okulary czy buty. U nas każdy produkt jest tworzony od podstaw, dlatego Pacjent ma do wyboru wiele wzorów i kolorów. Dzięki temu może mieć taką ortezę, która najlepiej odda jego osobowość.

PROTEKA
Laboratorium Ortopedyczne
Jakub Krawczak

Ul. Opatowicka 108,
42-612 Tarnowskie Góry
czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach: od 8:00 do 16:00
 
NIP: 6452263480, REGON: 243021117
 
ING Bank - nr konta: 06 1050 1386 1000 0090 9759 6929