Długość życia po amputacji kończyn dolnych – rokowania po amputacji
Amputacja kończyn dolnych to ostateczność, ale nie wyrok. Osoby, którym odjęto nogę, mogą przez wiele lat cieszyć się życiem. Jednak to, jak będzie ono wyglądać i ile będzie trwać, zależy od kilku czynników. Dowiedz się, czy i w jaki sposób amputacja kończyn dolnych wpływa na jakość i długość życia. Jakie są rokowania po amputacji kończyn […]
![Długość życia po amputacji kończyn dolnych – rokowania po amputacji](https://proteka.pl/wp-content/uploads/2025/01/dlugosc-zycia-po-amputacji-aspect-ratio-1080-464.jpg)
Amputacja kończyn dolnych to ostateczność, ale nie wyrok. Osoby, którym odjęto nogę, mogą przez wiele lat cieszyć się życiem. Jednak to, jak będzie ono wyglądać i ile będzie trwać, zależy od kilku czynników. Dowiedz się, czy i w jaki sposób amputacja kończyn dolnych wpływa na jakość i długość życia.
Jakie są rokowania po amputacji kończyn dolnych?
Rokowania po amputacji kończyn dolnych są inne w przypadku każdego pacjenta. Jednak odjęcie nogi samo w sobie – jako zabieg chirurgiczny – nie skraca życia, a w niektórych przypadkach może je nawet wydłużyć. Dużo zależy od tego, dlaczego lekarze musieli podjąć decyzję o amputacji kończyny dolnej i jaki był ogólny stan zdrowia pacjenta przed zabiegiem.
Przyczyny odjęcia nogi a rokowania po amputacji kończyn dolnych
Amputacja nogi może być zabiegiem nie tylko przedłużającym, ale i ratującym życie. Dotyczy to m.in. osób chorujących na:
- cukrzycę – amputacje z powodu cukrzycy są wywołane przez angiopatię cukrzycową. To patologie w obrębie naczyń krwionośnych – w tym przypadku znajdujących się w kończynach dolnych. Choroba powoduje zwężanie światła tętnic u cukrzyków, co może prowadzić do niedokrwienia nóg. Ponadto nawet najmniejsze skaleczenia na słaboukrwionych kończynach goją się bardzo powoli;
- miażdżycę – jednym z najpoważniejszych skutków tej choroby jest krytyczne niedokrwienie kończyn dolnych. Również wtedy amputacja jest zabiegiem ratującym i przedłużającym życie chorego;
- nowotwory atakujące kończyny dolne.
Rokowania po amputacji kończyn dolnych z powodu chorób mogą być gorsze niż w przypadku odjęcia kończyny na skutek poważnego urazu. Wynika to z faktu, że organizmy chorych są obciążone schorzeniami, a ich niektóre funkcje zaburzone. Dodatkowo amputacja powoduje kolejne zmiany w układzie krążenia i ograniczenie aktywności fizycznej. To czynniki wpływające na zwiększenie ryzyka udaru i zawału.
Długość życia po amputacji kończyn dolnych – co na nią wpływa?
Na długość, a także na jakość życia po amputacji kończyn dolnych wpływają:
- stan zdrowia i ogólna kondycja – zdrowe osoby, nieobciążone chorobami przed amputacją mają szansę żyć dłużej;
- dostęp do opieki medycznej i rehabilitacji – do lekarzy i do rehabilitantów. Pozwala to wrócić do możliwie największej aktywności po amputacji, co pozytywnie przekłada się na ogólny stan zdrowia;
- wsparcie najbliższych lub fachowe wsparcie psychologiczne – bywa ono konieczne, aby pacjent podjął rehabilitację, zaczął używać protezy kończyn dolnych, co pomaga zachować dobrą formę i utrzymać wysoką jakość życia.
Powikłania po amputacji kończyn dolnej
Amputacja, tak jak każdy zabieg chirurgiczny, jest związana z ryzykiem powikłań. Są one jednak mniejsze w przypadku planowanego odjęcia kończyny. Powikłaniami, które źle wpływają na rokowania pacjenta po amputacji, są:
- zaburzenia funkcjonowania układu krążenia – np. niewydolność krążenia, zakrzepica żył i zawał serca, który może spowodować śmierć po amputacji,
- opóźnione gojenie się rany pooperacyjnej (dotyczy to zwłaszcza chorych na cukrzycę) oraz jej infekcja,
- problemy psychiczne oraz bóle fantomowe (wrażenie odczuwania bólu amputowanej kończyny).
U niektórych pacjentów pojawia się również martwica po amputacji nogi. Jest ona następstwem infekcji oraz zaburzeń ukrwienia po odjęciu kończyny.
Życie po amputacji kończyny dolnej – od czego je zacząć?
Na długość życia po amputacji ma wpływ sam pacjent, który musi rygorystycznie przestrzegać zaleceń lekarskich i możliwie najszybciej rozpocząć rehabilitację. Po wyznaczonym przez lekarza okresie rekonwalescencji powinien on pomyśleć o odpowiednim zaopatrzeniu ortopedycznym.
Protezy ud, protezy podudzia oraz stopy protezowe pomagają osobom po amputacji być aktywnymi fizycznie i cieszyć się dobrym samopoczuciem. Zmniejszają też ryzyko depresji związanej z wykluczeniem społecznym. Dzięki odpowiednio dobranej protezie pacjent może być samodzielny i żyć w społeczeństwie. Zarówno aktywność fizyczna, jak i komfort psychiczny oraz rygorystyczne przestrzeganie zaleceń medycznych pomagają długo cieszyć się życiem mimo odjęcia nogi.